„Działalność apostolską i misjonarską świętych Cyryla i Metodego, przypadającą na drugą połowę IX wieku, można uznać za pierwszą skuteczną ewangelizację Słowian.”

- Encyklika Ojca Świętego Jana Pawła II „Slavorum apostoli”


Proboszcz

Spis treści

„Gdyby nie Eucharystia, świat już dawno zostałby zniszczony z powodu ludzkich grzechów"
- św. Jan Damasceński
„Cały Kościół nie jest w stanie tak oddać czci Bogu, ani wyprosić tyle łask, co jeden ksiądz odprawiający jedną Mszę świętą. Otóż kapłan sprawując jedną jedyną Mszę świętą, w której składa Jezusa Chrystusa w ofierze, oddaje Panu większą cześć, niż gdyby wszyscy ludzie razem wzięci, umierając dla Boga, złożyli Mu ofiarę ze swego życia".
- św. Alfonsa Liguori


Ks. Artur Zaba

Parochial Vicar, Our Lady of Mount Carmel, Boonton NJ,

& SS Cyril & Methodius, Boonton
(973) 334-1017 and ask for Fr. Artur Zaba

Ordained May 28, 2016 by Bishop Arthur J. Serratelli, STD, SSL, DD

 Domowa wizyta kapłana w celu otrzymania Sakramntu Pokuty i Namaszczenia, proszę o kontatk emailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo dzwoniąc do Our Lady of Mount Carmel (973) 334-1017 prosić o Ks. Artura Zaba

Please know you can contact me if you in need of  Anointing of the Sick or Sacrament of Reconciliation  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. or please call Our Lady of Mount Carmel 

(973) 334-1017 and ask for Fr. Artur Zaba

 


 

  Rev. Przemyslaw Nowak

  • Parochial Vicar, Our Lady of Mount Carmel, & SS Cyril & Methodius, Boonton
    (973) 539-2141
    pnowak@assumptionparish.org
    Ordained May 25, 2013 by Bishop Arthur J. Serratelli, STD, SSL, DD
     
    Please know you can contact me if you in need of Anointing of the Sick or Sacrament of Reconciliation
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. or please call Our Lady of Mount Carmel (973) 334-1017 and ask for Fr. Przemyslaw J Nowak.

 


1 listopada 2017 r. 

Proboszcz — Ks. Dr Zbigniew Tyburski zakończył swoją posługę w naszej parafii, którą pełnił od sierpnia 2003 r.
Msza św. (29 października 2017 r.) przepełniona emocjami pożegnania i zapachem bukietów kwiatów, była wspaniałą okazją, aby z okazji przejścia na emeryturę życzyć Księdzu Proboszczowi obfitości darów Ducha św. Niech Jezus, Najwyższy Kapłan umacnia i udziela Mu wszelkiego światła na długie i spokojnie nadchodzące lata.
Życzymy Księdzu Zbigniewowi w tym nowym etapie życia wiele zdrowia, wiele łask od Pana Jezusa, któremu służy tyle lat oraz błogosławieństwa od Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Pozostaniesz z nami w naszych sercach i modlitwie.

Szczęść Boże!

Parafianie

— Parafii Świętych Cyryla i Metodego w Boonton, NJ

 


 

Proboszcz - Ks. Dr Zbigniew Tyburski

Ks. Zbigniew jest proboszczem Parafii Świętych Cyryla i Metodego w Boonton od sierpnia 2003. Dzięki ogromnemu zaagnażowaniu, w 2004 pięknie odbudował wszystkie budynki parafialne.  Pod kościołem urządził nowoczesne Centrum Parafialne, gdzie w soboty uczą się najmłodsze dzieci z Polskiej Szkoły. W inne dni spotykają się tam różne grupy dorosłych oraz młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania. W budynku szkolnym przeprowadził bardzo gruntowny remont dużej sali. Obecnie znajduje się tam podłoga z drewnianym parkietem, nowe oświetlenie oraz piękne zasłony przy oknach i na scenie. Sal ta jest największa w Boonton (może pomieścić do 220 osób). Ze względu na swój piękny wygląd, cieszy się ona dużą popularnością i jest wynajmowany przez różne grupy.
Od początku podjętych obowiązków duszpasterskich w Boonton, Ks. Zbigniew przywiązuje dużą wagę do formacji duchowej swoich parafian. Czyni to przez niedzielne homilie oraz przez refkeksje umieszczane w biuletynie parafialnym, który pisze osobiście zarówno po polsku jak i po angielsku.  
Oprócz pracy duszpasterskiej, Ks. Zbigniew przeznacza wolny czas na hobby naukowe. Napisał kilkadziesiąt artykułów i trzy książki. Dwie jego ostatnie książki: „Encykliki Jana Pawła II: Fundamenty katolickiej wiary i moralności” (2011) - (po polsku i po angielsku) oraz „Sukces i Samorealizacja” (2015) są dostępne u autora (ze zniżką).  Wersja angielska ostatniej książki pt. „The Inspiration of Succession” dostępna w Amazon Books.  Od kilku lat, Ks. Zbigniew jest profesorem adiunktem i prowadzi wykłady z nauczania społecznego Św. Jana Pawła II, w Seton Hall University, South Orange, NJ.

Wypada nadmienić też, że ksiądz Zbigniew Tyburski 2 czerwca 2013 r. obchodził jubileusz 40-lecia pracy kapłańskiej.


Powiew świętości i nowe narodzenie z ducha


‘The Inspiration of Succession’ 

ZTencyklikiJPII


Nauczać, uświęcać i kierować

 Przemysław Awdankiewicz

(Fragment)

(...) Proboszcz jest własnym pasterzem zleconej sobie parafii, powołany do uczestnictwa w posłudze Chrystusa, ażeby dla tejże wspólnoty wykonywał zadania nauczania, uświęcania i kierowania.


Rola proboszcza jako ojca duchowego parafii jest bardzo ważna. Przyznaje to biskup świdnicki Ignacy Dec.
- Na skuteczność nauczania poszczególnych kapłanów wpływa przede wszystkim modlitwa i ewangeliczna osobowość kapłana. W ten sposób prowadził duszpasterstwo św. Jan Vianney. Przez swoje rozmodlenie, sprawowane sakramenty, przez ubogi styl życia wielu przyciągnął do Pana Boga - mówi ordynariusz diecezji świdnickiej.

- Nie trzeba naturalnie lekceważyć dobrego przygotowania teologicznego i zadowalającej orientacji w problemach współczesności, ale najwięcej można pozyskiwać ludzi dla Ewangelii przez kapłańską duchowość, ewangeliczny styl życia.
W świetle prawa kanonicznego: „Proboszcz jest własnym pasterzem zleconej sobie parafii, podejmującym pasterską troskę o powierzoną mu wspólnotę pod władzą biskupa diecezjalnego.

Powołany jest do uczestnictwa w posłudze Chrystusa, ażeby dla tejże wspólnoty wykonywał zadania nauczania, uświęcania i kierowania, przy współpracy także innych prezbiterów i diakonów oraz niosących pomoc wiernych świeckich, zgodnie z przepisami prawa”.


Proboszczem może zostać osoba mająca święcenia kapłańskie. Ponadto kandydat na to stanowisko winien odznaczać się „zdrową nauką i dobrymi obyczajami, gorliwością pasterską oraz innymi cnotami, jak również przymiotami, wymaganymi, czy to prawem powszechnym, czy partykularnym, do kierowania parafią”.

Proboszcz powinien także cieszyć się stałością i dlatego powinien być mianowany na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak stałości bezwzględnej ani nieusuwalności. Stałość ta ma jednak z punktu widzenia społeczno-duszpasterskiego doniosłe znaczenie, gdyż odpowiada wspólnotowemu charakterowi Kościoła, także w jego wymiarze partykularnym.


Podstawą władzy i funkcji proboszcza w parafii nie jest wybór, lecz misja. Parafia nie jest bowiem samodzielną społecznością, lecz częścią Kościoła i dlatego władza proboszcza i jego posłannictwo zostały mu powierzone przez Kościół, a ściślej mówiąc - przez biskupa diecezjalnego. Cała więc jego posługa jest działaniem w służbie Kościoła i winna być wypełniana w ścisłej jedności z biskupem diecezjalnym.


Jako pasterz i rządca parafii ma on trojakiego rodzaju władzę: jurysdykcję zewnętrzną sakramentalną i pozasakramentalną; władzę ojcowską („potestas domestica”) czuwania nad wiernymi i pouczania ich (napominania) oraz władzę administrowania parafią, prowadzenia dzieł miłosierdzia, nadzoru nad stowarzyszeniami i bractwami religijnymi.

(...)Proboszcz jest zobowiązany troszczyć się, by w parafii głoszone było nieskażone Słowo Boże. Ma zabiegać o to, by wierni byli właściwie o prawdach wiary pouczeni, zwłaszcza przez głoszenie homilii w niedzielę i święta nakazane oraz przez nauczanie katechetyczne.

Troszczy się o sprawowanie Eucharystii, o to, by wierni wzmacniali się przez pobożne uczestniczenie w sakramentach, a zwłaszcza często przystępowali do Komunii św. i sakramentu pokuty i pojednania. Stara się także o rozwój życia modlitewnego w rodzinach oraz świadome i czynne uczestniczenie wiernych w liturgii. On też kieruje liturgią w parafii i czuwa nad tym, by nie wkradły się do niej nadużycia.

Prawo kanoniczne domaga się ponadto stałej duchowej więzi z parafianami, wyrażającej się w obowiązku modlitwy za nich (Msza św. za parafian), w łączności kultowej, a zwłaszcza w stałym dawaniu słowem i czynem świadectwa Chrystusowi.


Proboszcz powinien także, wypełniając jak najlepiej funkcję pasterza, starać się o poznanie wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestniczyć w troskach wiernych, zwłaszcza w ich niepokojach i smutkach. Ponadto powinien umacniać ich w wierze. Powinien wspierać wielkodusznie chorych, umierających, a także biednych, samotnych, wygnańców i wszystkich przeżywających trudności. Wspierać winien w trudnym dziele wychowawczym wszystkich rodziców.

Proboszcz jest zobowiązany popierać udział wiernych w misji Kościoła, popierając i wspomagając ich udział w stowarzyszeniach o celach religijnych. Winien troszczyć się, by wierni angażowali się w życie wspólnoty parafialnej, czuli się członkami diecezji i Kościoła powszechnego.


Aby jednak mógł wszystkie zadania spełnić jak najlepiej, ma on obowiązek rezydencji w parafii. To zobowiązuje go jednak do prowadzenia ksiąg parafialnych - rejestrów osób ochrzczonych, zawartych małżeństw, zgonów, a także sporządzania innych ważnych dokumentów, zgodnie z przepisami władzy kościelnej.

O to, że kapłani poradzą sobie w proboszczowskiej służbie, nie boi się biskup świdnicki.
- Żywię przekonanie, iż trzeba stawiać na młodych. Tym, którzy chcą pracować, należy stwarzać możliwości, by mogli swoje talenty urzeczywistnić. Promocja młodych, obdarzanie ich zaufaniem nie oznacza jednak lekceważenia kapłanów starszych - mówi. - Próbujemy kapłanów seniorów otaczać troską, by mogli przeżywać w dobrej atmosferze jesień swego życia. Bardzo się cieszę, gdy widzę u młodych księży entuzjazm, zapał duszpasterski, pomysłowość, inicjatywę. Staram się stwarzać warunki, aby mogli swój zapał realizować.

 

 Przeczytaj cały artykuł na:

Za: http://www.niedziela.pl/artykul/56990/nd/Nauczac-uswiecac-i-kierowac