Polski

8 stycznia 2023r. gościliśmy grupę Górali “Koło Sabały” z Clifton, NJ w naszym kościele, którzy przedstawili żywe Jasełka podczas polskiej Mszy Św.

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, natomiast ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób.  

W zadziwieniu wszyscy oglądaliśmy, a zwłaszcza nasi najmłodsi parafianie, scenę narodzenia Jezusa w czasach Heroda, króla Judei. Widzieliśmy pasterzy/górali oczekujących na Święte Dziecię i wsłuchiwaliśmy się w anielskie głosy dzieci, widzieliśmy Śmierć przychodzącą po Heroda i innych grzeszników, a na końcu widzieliśmy jak Trzej Królowie przyszli w pokłonie powitać nowonarodzonego Chrystusa ofiarując Mu złoto, kadzidło i mirrę. W trakcie Jasełek można było posłuchać kolęd i pastorałek w autentycznej gwarze góralskiej przy akompaniamencie tradycyjnych skrzypek, a folklorystyczne ubiory i teatralne kostiumy uświetniły całe przedstawienie. 

Donacje złożone podczas Jasełek przeznaczane są na specjalne projekty wspierane przez Górali, w tym roku, na chorego 10-miesięcznego chłopczyka, Filipka Kasperlika.  

IMG 4827

IMG 4833

IMG 4837

IMG 4864

IMG 4867