„Działalność apostolską i misjonarską świętych Cyryla i Metodego, przypadającą na drugą połowę IX wieku, można uznać za pierwszą skuteczną ewangelizację Słowian.”

- Encyklika Ojca Świętego Jana Pawła II „Slavorum apostoli”


Polska Szkoła

Spis treści

logoMiód organiczny z lokalnej pasieki od zaprzyjaźnionego polskiego pszczelarza, jest do nabycia dzisiaj po mszy św. Cena bardzo atrakcyjna: $40 za wielki 5 funtowy słoik miodu, jasnego z kwiatów lakowych lub ciemnego z kwiatów leśnych (spadziowy). Dochód w całości przeznaczony jest dla polskiej szkoły. Miód się nigdy nie psuje, więc kup i wesprzyj nas. DZIĘKUJEMY!!

 

Polska Szkoła w Naszej Parafii: Zajęcia odbywają się w każdą sobotę od 9:00 do 13:00.
Nadal przyjmujemy dzieci w wieku od 4 do 14 lat.

Prosimy o kontakt z

Dyrektor Szkoły: 
Email Szkoły:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel.:
212-380-6714
Website Szkoły:
http://www.stscm.org/szkola/
Facebook Szkoły:
    Pl-Sz Boonton

Polska Szkoła Św. Cyryla i Metodego w Boonton, NJ istnieje od 1996 roku i powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców którzy pragneli, aby ich dzieci kontynuowały naukę języka polskiego i zdobywały wiedzę o Polsce.

Szkoła podlega zarządowi Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce i realizuje program nauczania dla szkół polonijnych.
W trakcie zajęć szkolnych prowadzone są lekcje religii dla wszystkich klas jak również przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, której uroczystość odbywa się w języku polskim.


Ilu uczniów w jednej klasie?

klasaW ostatnim czasie dużo mówi się o korzystnym wpływie, jaki wywierają na ucznia i jego postępy w nauce: podejście indywidualne i zróżnicowane formy aktywizacji zajęć. Niestety bardzo często można zaobserwować, że te istotne dla efektów kształcenia czynniki, nie mogą być stosowane z powodu nadmiernej liczebności klas.
Problem przeludnienia klas dotyczy większości szkół i przyczynia się do istotnego pogorszenia komfortu pracy zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Wywołuje przemęczenie uczniów, nadmierne obciążenie pedagogów, uniemożliwia zapewnienie dzieciom równych szans na rozwój i zdobywanie wiedzy

W przeładowanych klasach nauczycielom trudno jest prowadzić lekcje a co dopiero zweryfikować postępy uczniów w inny sposób niż sprawdziany pisemne. Uczniowie tracą motywację do systematycznej nauki, wiedząc, że nauczyciel nie zdąży sprawdzić ich pracy domowej czy odpytać. Często pojawia się problem „ciągnięcia w dół” ambitnych i zdolnych przez bardziej wymagających uczniów. Poza tym, jeśli grupa jest zbyt duża, nauczyciel poświęca więcej czasu albo zdolnym, albo słabszym uczniom. W konsekwencji komuś tego czasu zabraknie.

Rodzice powinni podjąć decyzję w sprawie wyboru placówki, do której dziecko ma uczęszczać, biorąc pod uwagę nie tylko chęć dziecka do zabawy w dużej grupie rówieśników, ale także osiągnięcie odpowiednich wyników poprzez edukację dziecka. Z wiedzy psychologiczno-pedagogicznej wynika, że w klasach mniejszych łatwiej jest osiągnąć wyższe wyniki nauczania. Osiągnięcia w nauce języka polskiego pomogą dziecku w każdej dziedzinie życia. Bycie dobrym uczniem w szkole sobotniej wyrabia w dziecku takie cechy charakteru jak pracowitość, ambicja, wzorowe zachowanie czy inteligencja, które niewątpliwie będą mu potrzebne przez całe życie.
Zapraszamy do naszej szkoły, gdzie w niewielkich klasach i rodzinnej atmosferze, możemy poświęcić więcej czasu na indywidualne podejście do każdego ucznia. To z pewnością zaowocuje w przyszłości.


Władysław Bełza:Ziemia rodzinna

Całem mem sercem, duszą niewinną,
Kocham te świętą ziemię rodzinną,
Na której moja kołyska stała,
I której dawna karmi się chwała.
Kocham te barwne kwiaty na łące,
Kocham te łany kłosem szumiące,
Które mię żywią, które mię stroją,
I które zdobią Ojczyznę moją.
Kocham te góry, lasy i gaje,
Potężne rzeki, ciche ruczaje;
Bo w tych potokach, w wodzie u zdroja,
Ty się przeglądasz Ojczyzno moja,
Krwią użyźniona, we łzach skąpana,
Tak dla nas droga i tak kochana!


Nauka języka to również wspaniała okazja do przeczytania dobrej polskiej książki.

W tym roku szkolnym, zachęcamy naszych uczniów do przeczytania kilku, wspaniałych książek w języku polskim .

Prosimy skorzystać z darmowej biblioteki internetowej, na której w formatach PDF, HTML oraz TXT zostało udostępnione ponad 2200 utworów literatury, w tym wiele lektur szkolnych.

Kliknij na obrazek poniżej, aby wyszukać tytuł

wolnelektury 

Zobacz - Katalog biblioteki internetowej WolneLektury.pl.

z informacją, które tytuły polecane są dla szkoły podstawowej

UCZYMY SIĘ CZYTAĆ PO POLSKU !

Trudności w czytaniu, spowodowane głównie występowaniem rdzennie polskich znaków diakrytycznych oraz odmiennych niż w jezyku angielskim grafemów, mogą zostać pokonane drogą regularnych ćwiczeń. W czasie tegorocznych wakacji, zachęcamy rodziców aby nakłonili swoje pociechy do doskonalenia swoich umiejętności. Dzięki zasobom darmowej biblioteki internetowej jesteśmy wstanie zapewnić każdemu dziecku odpowiedni tekst, będący nie tylko materiałem do ćwiczeń, ale też pasjonującą historią, która wciągnie małego czytelnika.    zjw


JP2cytat

Kontakt
Dyrektor Szkoły: 
Email Szkoły:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. :
212-380-6714
Website Szkoły:
http://www.stscm.org/szkola/
Facebook Szkoły:
    Pl-Sz Boonton